כתמי שמש

למידע והדרכה אישית- התקשרו 2025* או 03-5399000

כתמי שמש - הם נגעי עור המתפתחים כתוצאה מחשיפה לקרני  UV של השמש. כתמי שמש יכולים להיות שונים בגודלם – החל מ- 1 מילימטרים עד 20 מילימטרים.

אופן השימוש
אופטיב טיפול

1-2 כמוסות, פעמיים ביום, עם הארוחה.

ביוטיב טיפול

2 כמוסות, פעמיים ביום, עם הארוחה.

אוקסיטיב - תא חמצני 2

1 כף, 3 פעמים ביום (להתחיל בהדרגה), עם הארוחות.

שאלה

למידע נוסף ולאופן השימוש , מומלץ לפנות ללקליניקת טבעוני או מחלקת ההדרכה. צור קשר בטלפון - 2025* או 03-5399000
כתמי שמש- הגדרת המחלה

כתמי השמש יכולים להופיע כקשקשים או גבשושיים  או כשינוי גוון. הצבע של כתמי שמש משתנה. המקומות השכיחים להופעת כתמי שמש הם בעיקר באזורים החשופים יותר לשמש כמו האף, הלחיים, האוזניים, המצח, הצוואר והידיים. למרות שכתמי השמש יכולים להיות לא נוחים ומכוערים, הם בדרך כלל לא מזיקים. עם זאת, הם עלולים להתפתח לסוג של סרטן העור הנקרא קרצינומה של תאי קשקש (SCC).

קרצינומה של תאי קשקש - (SCC) הוא סרטן עור שכיח  למדיי.SCC   נגרם על ידי חשיפה לשמש. כתמי שמש מופיעים במהירות גדלה, המבנה שלהם: עור מקושקש בצבע ורוד חיוור. מאוחר יותר הם עלולים להפוך למצב של כיבים.

בחולים עם יותר מ- 10 כתמי שמש לאזור, יש סיכוי של 10-15% לפתח סרטן עור. לכן, רצוי לבדוק אצל רופא מומחה כל שנה. יש לטפל בכתמי שמש, גם מסיבות קוסמטיות ובעיקר מסיבה בריאותית. לכן חשוב מאוד לפנות לקבלת יעוץ רפואי ומעקב קבוע על מנת לאתר שינויים מסוכנים בכתמים.

כתמי שמש- סימפטומים

הכתמים בדרך כלל בעלי צבע חיוור וורוד, שטוחים או מעט מורמים, הכתמים בדרך כלל פחות קשקשים מכתמי שמש או קרצינומה של תאי קשקש. במצב שהכתם הופך מצבע חום לכתם חום שבתוכו כתם בצבע כחול הסכנה שכתמים אלה יכולים לגדול במהירות יחסית גבוה והם עלולים לדמם לאחר מגע או גירוי קל. כתמי שמש נפוצים במיוחד אצל אנשים בהירי עור ובאלה שבילו תקופות ארוכות בחוץ בלי הגנה מתאימה.

כתמי שמש- גורמים

גורמים סביבתיים לכתמי שמש:
כוויות שמש - כאשר מקבלים כוויות שמש קשות במיוחד, עלולים להופיע כתמים לבנים באזור לאחר שהאזור מחלים מהכווייה. זהו סימן שהפיגמנטציה באזור זה נפגעה. אנשים בעלי עור בצבע בהיר רגישים יותר למצב זה מאשר אלו עם עור כהה.

גורמים פנימיים לכתמי שמש:
אלרגיה ופטריית שמש - כתמים לבנים עלולים להופיע על העור גם לאחר חשיפה לשמש או טיול לחוף הים . מצב זה מכונה לעתים "אלרגיה לשמש". לעתים, הכתמים יכולים להיגרם על ידי חשיפה לגורמים חיצוניים אחרים כמו פטרייה.

כתמים הנגרמים על ידי זיהום פטרייתי יכולים להתפשט לחלקים אחרים של הגוף, כמו חלקים אחרים של העור באים במגע עם הנבגים.

כתמי שמש נוצרים כאשר המלנין (הפיגמנט) שמכהה את העור על מנת להגן על שכבות עמוקות יותר מקרני האולטרה סגולה (UV) –  במצב של קרינה בריכוז גבוה.  בזמן ייצור נורמלי של מלנין נוצר שיזוף אחיד, אך ככל שאנו מתבגרים הפיגמנטים הופכים ל"גושים" קטנים, במיוחד במקומות שבהם העור חשוף לשמש. הם שכיחים יותר אצל אנשים שיש להם נמשים, או שנוטים להישרף בקלות.

מלנין ברמה מוגזמת - באזורים מסוימים של העור עלולות להיווצר כמויות עודפות של מלנין. אזורים אלה יהיו כהים יותר מהעור שמסביב.  מצב זה יכול להיגרם על ידי חשיפת יתר לשמש באזור ספציפי. בעור מתבגר יש ייצור מוגבר של מלנין אשר גורם לכתמים להופיע.

גורמי סיכון לכתמי שמש:

  • נטייה גנטית
  • סביבה חמה ולחה
  • מערכת חיסון מדוכאת
  • תזונה לקויה
  • תסמונת קושינג
  • הזעת יתר
  • עור שומני
  • שינויים הורמונליים
כתמי שמש- סיבוכים

אצל אנשים מסוימים, כתמי שמש עלולים להיות כואבים, מגרדים ולעיתים מעקצצים כאשר הם נחשפים לשמש.
כתמי שמש מהווים סיכון להתפתחות סוגים של סרטן העור כמו קרצינומה של תאי קשקש (SCC).

בחולים עם יותר מ - 10 כתמי שמש, באזור אחד, יש סיכוי גבוה של כ- 10-15% לפתח סרטן עור.  

שם לועזי: 
Sunspot

למען הסר ספק, המידע הנוגע לתוספי תזונה אינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה רפואית מוסמכת, הוראה או עצה לשימוש או שינוי בהוראות הנטילה של טיפול תרופתי. תוספי התזונה אינם מאושרים לשימוש במצבים רפואיים, וייחוס סגולות ריפוי ו/או מניעה של מחלות לתוספי תזונה, אסור על פי הוראות הדין במדינת ישראל